מהי אשטנגה יוגה?

אשטנגה יוגה והשפעתה החיובית

השפעתו החיובית של תרגול יוגה ידועה. מעבר לעובדה שתרגול יוגה מחזק ומייצב את הגוף בצורה יסודית, הוא מלמד אותנו הרבה מודעות עצמית, שליטה בתודעה, ריכוז גבוה ועוד. מי שמחבר בין תהליך ההתקדמות בתרגול עצמו לבין החיים יכול להעצים את תהליך ההתפתחות האישית שלו ביומיום באופן מדהים וחסר תקדים. בתוך עולם היוגה, אחד הסגנונות הפופולריים ביותר הוא אשטנגה יוגה. באשטנגה יוגה (או אשטנגה ויניאסה יוגה) ישנו שילוב בין תרגילים פיזיים מעולים לבין תרגול מנטלי, תוך שמירה על האיזון שבין הרוח, הגוף והרגש.

מי המציא את השיטה הזו?

את השיטה המציא אחד המאסטרים הגדולים ליוגה בשם פטהאבי ג’ויס (Pattabhi Jois). למה הוא החליט לעשות את זה?

נתחיל מזה שתרגול יוגה כבסיס (האטה יוגה) זה תרגול איטי מאד, עם התעכבות ארוכה בתנוחות כשהמטרה בכל תנוחה היא הרפיית הגוף והשקטת התודעה, תוך התמסרות לתנוחה, מבלי לרצות יותר מדי ולהשתוקק להצליח. בכל תנוחה מתעכבים 10-15 נשימות ומייצרים מצב שקט, רפוי תודעתית (ופיזית) ומדיטטיבי.

כשהיוגים רצו להכיר את היוגה למערב, הם הבינו שקצב של 15 נשימות בתנוחה לא יתאים לגמרי לקצב החיים המהיר ולתרבות האינטסנט הידועה. תנסו לחשוב על אמריקאים באמצע מאה ה-20, בקצב החיים ההיסטרי שלהם, כשאומרים להם “עכשיו עושים תרגול איטי ונשארים בכל תנוחה 15 נשימות”. לא הולך…

לכן יוגים מאסטרים רבים (כמו איינגר, פטהבי ג’ויס ועוד) החלו ליצור תרגולים שונים שמותאמים למערב כחלק מהניסיון לקרב את המערב ליוגה.

מהי אשטנגה יוגה

אשטנגה יוגה הוא תרגול המורכב ממקבץ תנוחות ויניאסה (תנוחה אחת ונשימה אחת) שחוזרות על עצמן. יוצר האשטנגה בנה 6 סדרות תרגול, כאשר הפופולריות ביותר הן הסדרה ראשונה והסדרה השניה. בסדרה השלישית והלאה יש פחות עניין בקרב מתרגלים.

כל תרגול בנוי ממספר מרכיבים – פותחים את התרגול ב”קריות”, אותן פעולות ניקוי גוף אינטנסיביות. לאחר מכן סדרת ברכות לשמש (הראשונה והשניה). כשמסיימים לחמם את הגוף, עוברים למקבץ תנוחות (אסאנות) עם אופי שונה בכל אחת מהסדרות. התרגול נסגר בתנוחות הפוכות שמורידות לאט לאט את קצב התרגול ומרגיעות לקראת המנוחה המלאה (שוואסנה) בסיום התרגול. את השהיה בתנוחות והמעבר ביניהן מלווה נשימה האוג’אי, נשימה מרגיעה דרך האף. הקצב הגבוה בתרגול והאנרגיה שמושקעת בו גורמים להרגשת סיפוק ואושר פנימיים, ובסוף התרגול ניתן להרגיש תחושה מאד נעימה, נינוחה ורגועה.

התרגול האינטנסיבי יוצר חום פנימי והזעה. לזיעה יש יכולת לנקות רעלים מהגוף, ולכן חשוב לתת לגוף להזיע במהלך התרגול. בנוסף, לתנוחות עצמן יש משמעות מבחינת ניקוי האיברים והתאים הפנימיים בגוף. לאורך התרגול שמים דגש על חיזוק והחזקת שרירי רצפת האגן (אודיאנה באנדה), מיקוד המבט, ריכוז והרפיה בתנוחות עצמן.

אופי כל אחת מסדרות היוגה

הסדרה הראשונה מתמקדת בעיקר בתנוחות לפנים, שמטרתן להשקיט ולהרגיע את התודעה. הסדרה מחזקת את הגוף, מחזקת מאד את שרירי היציבה והליבה ומגדילה את יכולות הגמישות בצורה משמעותית מאד. לא כולם ממליצים על זה, אך מניסיון, אשטנגה יוגה סדרה ראשונה היא דרך מעולה להיכנס לעולם היוגה למי שלא הכיר אותו לפני כן.

הסדרה שניה מתמקדת בעיקר בתנוחות לאחור. תנוחות כאלו מטהרות את מערכת העצבים ופותחות את ערוצי האנרגיה בגוף. הסדרה שניה של האשטנגה היא קצת יותר אינטנסיבית. לסדרה השניה מגיעים אחרי שהגוף כבר מוכן ומתורגל מהסדרה הראשונה. תנוחות לאחור דורשות יותר גמישות וחוזק של שרירי הליבה ולכן מתחילים לתרגל אותן אחרי שהגוף מוכן פיזית לכך.

מהסדרה השלישית יורדת הפופולאריות ונדירים האנשים שמבצעים אותם בכלל.

השפעת על התרגול על היומיום

בואו נשים לרגע את הרוחניות בצד וננסה לחבר בין התרגול לבין החיים. ישנו קשר ישיר בין המתרחש על המזרון להשלכות על רגעים ביומיום, ולמי שלוקח את זה עוד צעד קדימה, גם להתפתחות האישית. זה נשמע מוזר, וצריך “לבלוע” את זה בקצב איטי. לוקח זמן להתחיל להפנים שלתרגול עצמו יש השפעה כזו. השלב בו אפשר להבין את הכלת התרגול על החיים מגיע אחרי שהתרגול הופך להרגל. כשמתחילים להתמקד פחות בהיבט הפיזי ואפשר להיות קשובים יותר למתרחש בפנים. יוגה אשטנגה ככלל הוא בהחלט אחד מהתרגולים היותר פיזיים שיש, אך יחד עם זאת הוא אחד התרגולים המנטאליים היותר חזקים שיש.

איך זה בא לידי ביטוי?

עקב האינטנסיביות בתרגול, לא כל אחד מצליח מהרגע הראשון לעשות את כל התנוחות ולעשות אותן נכון. השיעורים הראשונים מוקדשים לגמרי להפנמת קצב התרגול וסדר התנוחות. כשמתחילים להבין את הקצב, ולעקוב אחר התנוחות, עוברים לשלב של ביצוע נכון. השלב הזה לא נגמר לעולם. תמיד יש מה ללמוד, וזה היופי שביוגה.

כשמתחיל תהליך ההתבוננות עצמו (התבננות פנימה, לא על שאר המתרגלים 😊 )מתחילים להפנים מנטרות חשובות מאד שהשפעתן על החיים רבת עוצמה. המנטרות העיקריות שחוזרות על עצמן בתרגול אשטנגה יוגה וגם בכלל בעולם היוגה הם:

  • נטרול ההשפעה הסביבתית וההשוואה לאחר
  • ריכוז והתכנסות החושים לצורך התבוננות פנימית עמוקה בגוף שלי
  • נטרול יצרים כמו השתוקקות ודחפים
  • השלמה עם עצמי
  • התגברות על פחד
  • הפנמת כוחם של תהליך והתמדה

בזכות תרגול יוגה, אפשר לשנות את החיים ולהגיע להישגים יוצאים מן הכלל. רוצים לדעת איך? ניתן לקרוא בהרחבה על השפעת כל אחד מהגורמים על החיים שלכם ביומיום ובכלל כאן.

להוציא את המיטב מהתרגול

הרפיה בתנוחה והקפדה על ביצוע נכון משפרים את יכולות הגוף בצורה משמעותית מאד. חשוב מאד לבצע את התרגול תוך ויתור מלא על ההשתוקקות ודחף להצליח. קחו לכם את התובנות מהתרגול לחיים ותשתמשו בהם. יהיו לכך השלכות חיוביות מרחיקות לכת. מתרגלים רבים מעידים על ההשפעה החזקה של התרגול על החיים, ולא רק במובן הפיזי. מה שכן זכרו! מדובר בתהליך. תהליך ארוך וסבלני. היו סבלניים עם עצמכם ועם הגוף שלכם. תתרגלו “סבלנות”. תתקדמו בקצב שלכם, תהנו מהדרך ולא תאמינו איזו השפעה אדירה תהיה לזה על החיים שלכם!

 

פיזיקול

מגזין בריאות ופנאי

המקום שלכם למצוא את כל מה שמעניין בעולם הבריאות, התיירות, הפנאי והשקט לגוף ולנפש

הרשמו לניוזלטר שלנו והשאר מעודכן תמיד

צרו קשר...

אנו תמיד פתוחים לכל שאלה רעיון? שיתוף פעולה?
מוזמנים ליצור איתנו קשר

התכנים באתר הם לעיון בלבד. כל תרגול או שימוש בתוכן הינו באחריותו המלאה של הגולש. יש להתייעץ ברופא לפני ביצוע פעולות חריגות.

סגירת תפריט